Siirry pääsisältöön

Korona tuli näköetäisyydelle



Tänä viikonloppuna korona tuli sitten näköetäisyydelle. Työtoverini K., joka jäi eläkkeelle pari vuotta sitten, menehtyi lauantaina koronavirukseen. Me etätyöläiset yritämme koota itsemme kukin oman keittiönpöytämme ääressä mutta juuri tänä aamuna olisi ollut suuri tarve nähdä työkaverit siellä tutun kahviautomaatin luona.

Samalla muuten kun kirjoitan tätä kuulen Ruotsin radion uutisista, että ainakin yksi lääke Covid-19-virusta vastaan on jo hyvässä vaiheessa ja lupaavia tuloksia on saatu. Lääke voisi olla jo käytössä muutaman kuukauden kuluessa, joten yritetäänpä pysyä tolpillamme siihen asti!

Ja uutta lääkettä odotellessa mikä olisikaan mukavampaa ajanvietettä kuin lukeminen. Sain nyt viikonloppuna vihdoin koottua ajatuksiani sen verran, että lukeminenkin onnistui. Ja koska kirjastot ovat edelleen auki täällä Ruotsissa niin kirjapula tuskin pääsee yllättämään. Ongelma, vaikkakin miellyttävä sellainen, on lähinnä se, että nyt on taas ilmestynyt iso kasa mielenkiintoisia kirjoja. Luin esimerkiksi viikonloppuna Philip Teirin uusimman romaanin 'Jungfrustigen' (Neitsytpolku), josta pidin paljon, niin kuin hänen edellisistäkin romaaneistaan.

Kirjojen kuisketta-blogin Annelilta sain vinkin lukea ruotsalaisen Denise Rudbergin dekkarin 'På sex meters djup' (Kuuden metrin syvyydessä), jossa syyttäjänsihteeri Marianne Jidhoff ratkoo rikoksia yhdessä kollegoidensa Torstenin ja Augustinin kanssa. Tämä lukemani kirja on jo sarjan kuudes osa mutta onneksi ainakaan tässä osassa ei ollut mitään ongelmia hypätä mukaan tarinaan näin kesken kaiken.

Rudbergin dekkarisarjaa kuvaillaan "elegantiksi jännitykseksi" ja sitä se todella on, paikoin jopa koomisuuden rajoja hipoen. Tosin uskon, että kirjailija itsekin on hyvin tietoinen tästä vivahteesta eikä hän liiemmin taida ujostella esitellessään meille tätäkin designmööpeleiden kavalkadia:

De visades in i det öppna köket som varsamt hade renoverats men fått behålla den ursprungliga funkisstilen. Handtagen på köksskåpen påminde Torsten om barndomshemmet i Årsta, och den blommiga Josef Frank-tapeten gav ytterligare en nostalgisk inramning. Bordet var det klassiska Superellips av Bruno Mathsson och Piet Hein fast istället för den vanliga Myran eller Sjuan hade man valt den tredje danska klassikern i form av ett Y av Hans Wegner.

Rudberg kirjoittaa todella sujuvasti ja täytyy myöntää, että olin jopa yllättynyt kuinka hienosti hän kuljettaa tarinaa ja dialogia. Tiesin Rudbergin vain hänen julkisuuskuvansa kautta ja se ei ollut minua aikaisemmin kannustanut lukemaan hänen tuotantoaan. Mutta on erittäin hyödyllistä aina välillä saada muuttaa ennakkokäsityksiään! Päähenkilöt ja varsinkin heidän välisensä henkilökemia kuvataan uskottavasti ja tarinan pääpaino onkin juuri ihmisten välisissä suhteissa, mikä taas kielii Rudbergin chicklit-taustasta.

Itse murhatarina ei sitten saakaan kovin korkeita pisteitä.  SEURAA PIENI JUONIPALJASTUS: Rudberg tappaa henkilöhahmojaan kovin huolettoman tuntuisesti ilman, että ne lopulta edes liittyvät itse juoneen millään tavalla. Ensimmäisen murhatun vanhemman rouvashenkilön hengen olisi voinut jopa säästää ilman, että sillä olisi ollut suurempaa vaikutusta juonen kaareen.

Sanoisinkin tämän dekkarin kohdalla samaa kuin Outi Pakkasen romaaneista: jos kaipaatte hyvää viihdettä niin lukekaa mutta jännitystä kaipaavat älkööt vaivautuko. Toisaalta kaikki te kaltaiseni, jotka olette myös kyllästyneet raakoihin ja sadistisiin dekkarikuvauksiin: Denise Rudberg (ja Pakkanen) on oikea valinta!

Ja miltä tarina sitten näyttää näin Tukholmassa asuvan näkökulmasta? Kirja herätti huomioni ennen kaikkea sillä yksityiskohdalla, että siinä liikutaan pääosin Östermalmin kaupunginosassa. Työpaikkani sijaitsee nimittäin samoilla kulmilla ja paikat ovat tuttuja minulle jo parinkymmenen vuoden ajalta. Ja täytyy sanoa, että varsinkin näin koronakaranteenin aikana kirjan miljöön kuvaus herättää jopa haikeutta koska olen komennettu etätyöhön enkä saa edes käväistä työpaikallani. Olen siis pysynyt jo kolmatta viikkoa visusti näillä kotikulmillani - viehättäviä tosin nämäkin kulmat vaikkakin kieltämättä kaipaan myös kaupunkielämää.

Ruotsinsuomalaisena pitää taas vähän ärähtää kun luen kuvauksen kirjassa vilahtavasta henkilöhahmosta Simosta. Eikö näitä "bulldoggimaisia" suomalaiskuvauksia ole jo nähty ihan tarpeeksi? Miksi suomalaiset pitää aina liittää alaluokkaan ja väkivaltaan?

Vi har en Simo Valkoinen. Även kallad "Den vita döden" efter en finsk krigshjälte som hyllats i Finland. Simo föddes i Stockholm av finska föräldrar. Uppvuxen i Roslagen och har enligt uppgift gått i samma skola som Pernilla Gustavsson. Inte lika studiebegåvad men en duktig idrottare. Plockades tidigt upp av AIK men uteslöts för tre år sedan efter att ha dömts för att ha misshandlat en invandrarkvinna i tunnelbanan. Han ses alltid vid Sveds sida och ser ut som nidbilden av en nationalsocialist.

No, tuo nyt oli ainoa seikka joka häiritsi itseäni tässä "eleganssissa" ja ehkä tämä ei häiritse niin paljon teitä Suomessa asuvia lukijoita? Mutta täällä Ruotsissa nämä stereotypiat elävät edelleen vahvoina ja suomalaisena ei voi kuin huokaista ja yrittää hillitä itsensä.

Mutta tästäkin huolimatta lämmin suositus Denise Rudbergin elegantille Jidhoff-sarjalle! Ja pistänpä tähän vielä toisenkin vinkin Tukholman Östermalmilta: Dramaten on joutunut muiden kulttuurilaitosten tavoin tietysti sulkemaan ovensa mutta sen sijaan he ovat avanneet arkistonsa.

Jos ette ole vielä nähneet ruotsinsuomalaisen näyttelijän Tanja Lorentzonin monologinäytelmää 'Mormors svarta ögon' niin nyt siihen on oiva mahdollisuus. Tämä on todella koskettava tarina suomalaisjuurien etsimisestä ja sai ainakin minut kyyneliin kun näin esityksen.





**
Denise Rudberg: På sex meters djup
Bokförlaget Forum 2016
(Kuuden metrin syvyydessä, suomentanut Anu Koivunen, Into 2019)

Kommentit

  1. Hei Mari. Olen pahoillani, että olet joutunut kohtaamaan kolerakuoleman ihan lähiympäristössäsi. Kovia ovat nämä ajat.
    Kiva että löysit Denise Rudbergin kirjan. Minusta tuo termi "elegantti jännitys" on niin hyvin keksitty ja niin kuvaava. Minulla on vielä yksi Rudberg tuolla hyllyssä odottamassa (numero 4). Suosittelin Rudbergia myös miehelleni, hän aloittikin tuon kuudennen kirjan, mutta totesi, ettei elegantti jännitys ole hänen juttunsa.
    Pidetään huolta itsestämme ja toisistamme.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tämä oli mukavaa viihdykettä, vei hyvin ajatukset pois tästä ympäröivästä todellisuudesta :) Tulen varmasti lukemaan muutkin osat tästä sarjasta joten kiitos vielä kerran vinkistä!

      Nyt täytyy vain vielä malttaa pysytellä täällä mökissään kunnes tilanne tasaantuu.

      Poista
  2. Osanottoni työkaverisi kuoleman johdosta.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, tämä tuli nyt kertarysäyksellä näin lähelle. Kukaan tuntemani ei ole sairastanut vielä tautia.

      Poista
  3. Osanottoni. Olen miettinyt milloin joku, jonka tunnen, kuolee tähän tautiin. Silloin se tulee lähemmäs.

    Nyt on kyllä lääkkeen keksimisessä kiire ja kilpailu siellä ja täällä. Kyllä se lääke löydetään tähän, kuten löydettiin aidsiinkin, mutta milloin ja miten sitä saadaan tänne pohjolaan.

    Kiitos kirjavinkeistä ja linkistä.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tuli muuten mieleen juuri tuo aids-epidemian aika, olin silloin itse teini-iässä. Kaikki nämä huhut ja syyllistämiset ... Ja nyt muistin senkin, että olin viikon Kiinassa juuri silloin kun sars-epidemia iski ja sairastuin aika pahaan flunssaan matkan jälkeen. Silloin se epidemia ei osunut niinkään Pohjoismaihin ja olin itsekin aika huolettomin mielin, sairastumisesta huolimatta. Nyt istun täällä kotona ja viikottainen kauppareissu on kuin pahimmasta kauhuelokuvista :)

      Poista
  4. Kurja kuulla, että työkaverisi kuoli koronaan. Nautitaan kuitenkin keväisestä auringosta ja kevään etenemisestä.

    Lukuiloa :)

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Näin teemme! Kävin aamulla sauvakävelylenkillä ja voi että kuinka aurinko paistoi ja linnut sirkuttivat!

      Poista
  5. Aivan kamalaa tuo kollegasi koronakuolema. Otan osaa.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos, tämä on suuri järkytys meidän työyhteisölle, ja varsinkin kun työtoverimme tila huononi todella nopeasti. Hänhän sairasti ensimmäisellä viikolla vain perusflunssaa.

      Poista
  6. Osanottoni. Yleensä nämä uutiset kiertävät kaukaa, mutta toisinaan osuvat kohdalle.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Tämä tuli nyt kertarysäyksellä lähelle, tähän asti on voinut tuudittautua siihen kuvitelmaan, ettei tämä ehkä minua koskekaan...

      Poista

Lähetä kommentti

Ilahduta Mrs Karlssonia kommentillasi!

Tämän blogin suosituimmat tekstit

Eeva Kilpi: Elämä edestakaisin (Klassikkohaaste #21)

Olen lukenut Eeva Kilpeä koko aikuiselämäni ja monet hänen teoksistaan jopa useaan otteeseen. Kilpi oli myös lohtukirjailijani, kun en päässyt koronasulun aikana Suomeen.  Lääkkeeksi Suomi-ikävääni  auttoi silloin Kilven herkkä ja hersyvä suomen kieli. Olen myös miettinyt voiko "elämän evakkous" siirtyä sukupolvelta toiselle. Ainakin omassa elämässäni tunnistan tätä samaa " nyssyköiden haalijan  -syndroomaa": "Että kaikki tarpeellinen on kasseissa ja pusseissa sängyn alla tai sängyn vieressä, käden ulottuvilla". Koskaan kun ei tiedä milloin se lähtö tulee. Anna-Riikka Carlsonin  kirjassa  "Rakas Eeva Kilpi. Nämä juhlat jatkuvat vielä" Kilpi epäilee, että tokko häntä enää kukaan lukee. Mutta kyllä vaan luetaan! Etenkin Kilven runoutta näkee siteerattavan säännöllisesti kirjasomessa. Proosatekstit ovat ehkä sitten jääneet vähemmälle huomiolle, ja juuri siksi haluankin nostaa esille tämänkertaisessa Klassikkohaastekirjoituksessani yhden Kilven varha...

Lomaseurana Floris ja Amélie Nothomb

  Lomatervehdys Ruotsin länsirannikolta, jonne saavuimme eilen. Valitettavasti samaan aikaan paikkakunnalle saapui myös Floris-myrsky, joten tämä ensimmäinen päivä ollaan vietetty sisätiloissa. Tuuli on hirmuinen ja vanha puinen vuokratalomme huojuu ja natisee liitoksissaan.  Mutta ei hätää, tämän päivän seuralaisekseni sain belgialaisen kirjailijan Amélie Nothombin ja hänen uusimman ruotsinnetun teoksensa Psykopomp. Nothombin kirjoja on käännetty suomeksi ja ruotsiksi melko sattumanvaraisesti ja tämä olikin nyt viimeinen lukemani käännös. Eli tästä eteenpäin pitää sitten selviytyä ruostuneella ranskallani. Ja luettavaahan riittää, sillä Nothomb on julkaissut uuden romaanin joka vuosi sitten esikoisensa, joka ilmestyi 1992. Psykopomp on Nothombin henkilökohtaisin teos. Kirja alkaa varhaislapsuuden muistoilla ja ensimmäisestä traumaattisesta kokemuksesta kun Japanissa syntynyt diplomaattiperheen tytär joutuu isänsä asemamaan vaihduttua jättämään rakkaan synnyinmaans...

Rantalomailua ja uusi rohkeampi minä

  Kesän säästä voidaan olla monta mieltä, mutta sitä iloa minulta ei poisteta, että ensimmäinen lomaviikkoni oli oikea rantaloma. Ja vieläpä niissä samoissa maisemissa, joissa tämä maallinen taipaleeni aikoinaan sai alkunsa. Ollaan siis Helsingin Lauttasaaressa. Blogini päivitys on viime viikkoina jäänyt taka-alalle, vaikka ideoita ja ajatuksia on syntynyt ja pari tekstinaloitustakin olen näköjään saanut jo aikaiseksi. Kun lomanalkajaiseksi kasasin yhteen pinoon kaikki keskenolevat kirjani, niitä kertyi peräti 17. Luen sivun sieltä, toisen täältä - päähäni mahtuu juuri nyt vain hajahuomioita. Olen myös huomannut, että hakeudun tällä hetkellä mieluummin elämäkertojen ja tietokirjojen pariin. Fiktio ei jostain syystä sytytä. Olisiko sitten syynä tämä vallitseva maailmantilanne, joka oikeasti alkaa olla jo taruakin ihmeellisempää. Ainoa kirja, jonka olen onnistunut lukemaan loppuun asti viimeisen parin viikon aikana, on Minna Salamin Sensuous Knowledge. Ja nyt olen vahvast...

Lukunautinto, pitkästä aikaa! (Markus Nummi: Käräjät)

Sain pitkästä aikaa kokea oikean lukunautinnon! Mikä sopikin hyvin tähän parhaillaan menevän lukuviikon teemaan "löydä lukufiilis!". Oma salaisuuteni lukufiiliksen takaamiseksi oli pitkä viikonloppu, paksu kirja ja rentouttava miljöö. Tämä yhtälö toteutuu yleensä juuri näin pääsiäisenä - muistan esimerkiksi Mika Waltarin Sinuhe Egyptiläisen olleen juuri tällainen täysosuma. Olin tässä jo useamman viikon säästellyt kirjastosta varaamaani Markus Nummen Käräjät-teosta, joka tuli sen verran ajoissa, että jouduin sen lainaa jo pari kertaa pidentämään. Mutta aikataulu piti ja ehdin lukea kirjan ennen kuin lopullinen palautuspäivä tuli eteen. Tämä Käräjät tosin oli vähän riskaabeli valinta. Ensinnäkin se on paksu, melkein 600 sivua. En mielelläni ryhdy tällaisiin luku-urakoihin jos ei ole taetta siitä, että kirja on oikeasti hyvä. Siitä kirjan hyvyydestä olin kyllä saanut paljon vinkkejä kirjasomea ja -blogeja selatessani, mutta siitä tuli se toinen mutta... olen aika monta kertaa ...

Ranskattaretko eivät muka liho?

  Kävin taas kirpparilla, kukkaruukkuja vain ostamassa, mutta mukaan tuli tietysti myös muutama pokkari. Jotka tosin sitten vien taas luettuani takaisin, tästä paikallisesta kirpparista on tullut itselleni vähän sellainen maksullinen kirjasto. Mutta hyvään tarkoitukseen ne menevät onneksi roposeni. Nyt iski silmään pari ruotsalaista tietokirjaa, joista on niiden ilmestymisen aikoihin kohkattu enemmänkin. Ruotsalainen psykiatri David Eberhard kirjoitti v. 2006 kirjan siitä, miten ruotsalaisista on tullut "turvallisuusnarkomaaneja" (minkä teesin kyllä näin äkkilukemalta allekirjoitan, katsotaan olenko samaa mieltä luettuani koko kirjan). Toisessa kirjassa taas tiedetoimittaja Karin Bojs yhdessä Peter Sjölundin kanssa kertoo mistä ruotsalaiset ovat peräisin. Odotan mielenkiinnolla! Lisäksi löysin vielä yhden Niklas Natt och Dag -dekkarin, joihin olen halunnut tutustua jo kauan. Ja sitten siellä seistä törötti yksi suomenkielinen kirja, joka oli tietysti pakko ottaa, ihan jo pelk...